Angiogeneze, novotvorba cév pod vlivem výtažku z Maitake

Angiogeneze, novotvorba cév pod vlivem výtažku z Maitake

Maitake má výrazné postavení v tradiční čínské medicíně díky širokému spektru účinků, kterými pozitivně působí na zdraví. Dokáže dodat vitalitu, snížit hladinu lipidů i cukru v krvi, poradit si s infekčními nemocemi, tonizovat a posilovat imunitní systém a mnohé další. Důležitá je i její schopnost ovlivnit rakovinné bujení. Vědci izolovaný polysacharid z Maitake, který byl označen GFPW, dokáže ovlivnit angiogenezi, tj. novotvorbu cév.

Nádory potřebují ke svému růstu zvýšené zásobení živinami a kyslíkem. To jim zajistí nově vznikající cévy, které také umožní snadnější metastazování. V mnoha studiích se potvrdilo, že snížení tvorby nových cév může pomoci v léčbě rakoviny, omezit její růst i pomoci usmrtit nádorové buňky.

Vědci testovala GFPW a jeho sulfát, zda má antiangiogenické účinky a mohl by tak být jedním z kamenů protirakovinné léčby.

Tento polysacharid byl použit v kulturách buněk odpovědných za novotvorbu cév. Samostatný polysacharid nevykázal výrazné účinky, neovlivnil buněčnou kulturu, zatímco jeho sulfát výrazně snížil dělení buněk, čímž by v organismu zamezil tvorbě nových cév.

Vědcům však nestačilo pouhé zjištění, že tento sulfatovaný polysacharid dokáže ovlivnit dělení buněk stojících za novotvorbou cév, rozhodli se zjistit i mechanismus, jakým je ovlivňuje. Dokázali, že sul-GFPW navozuje zastavení buněčného cyklu ve fázi S, čímž zabrání mitóze, tedy dělení, navíc dokáže u buněk navodit apoptózu, buněčnou smrt. Krom toho zvládne omezit migraci buněk cévního endotelu, které by daly vzniknout novým cévám. Tyto tři faktory z něj dělají velmi silný nástroj pro boj s rakovinou.

Výroba a zařazení sulfatovaného polysacharidu GFPW do protinádorové léčby by mohlo zvýšit počet vyléčených pacientů a omezit i nežádoucí účinky a zdravotní zátěž spojenou s podávání klasické protinádorové terapie.

Zdroj:

Wang Y, Shen X, Liao W, Fang J, Chen X, Dong Q, Ding K. A heteropolysaccharide, L-fuco-D-manno-1,6-α-D-galactan extracted from Grifola frondosa and antiangiogenic activity of its sulfated derivative. Carbohydr Polym. 2014;101:631-41.

 

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář