Antioxidační účinky Shiitake

Shiitake má antioxidační schopnosti, které ochraňují ledviny před toxickými látkami

Shiitake (Lentinula edodes, houževnatec jedlý) je velmi známou a ceněnou houbou hlavně v Asii, která je také její největší producent. Jedná se o dřevokaznou jedlou houbu, je tedy používána v gastronomii, ale také k léčení. Takto ji již tisíce let používá tradiční japonská a čínská medicína. Houbu neignoruje ani „západní“ medicína. Jsou prováděny pokusy, klinické studie, které dokazují, že Shiitake dokáže modulovat aktivitu imunitního systému, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, dodává energii, životní sílu, působí též protirakovinně.

Důležité jsou pak i její antioxidační účinky. Produkce volných radikálů je přirozená a provází řadu metabolických procesů. V případě, že je tělo zdravé a zátěž není veliká, má organismus prostředky, jak volné radikály neutralizovat. Produkce volných radikálů se zvyšuje při zátěži organismu škodlivinami, záněty, v přítomnosti rakovinných buněk aj. Volné radikály pak reagují s jinými molekulami, způsobují např. změny buněčných membrán, což často vede ke smrti buňky, mohou též poškodit DNA, tudíž jsou mutagenní a také karcinogenní. V provedené studii se ověřovali antioxidační schopnosti Shiitake.

Lék cisplatina je využíván pro léčbu mnoha nemocí, ponejvíce rakoviny, kdy je velmi účinný, má však silné toxické účinky na ledviny, což jeho využití silně limituje. Pokud by se nalezl způsob, jak při podávání cisplatiny ochránit ledviny, bylo by možné cisplatinu využívat hojněji. Cisplatina způsobuje v ledvinách postižení, které je provázeno produkcí volných kyslíkových radikálů, které destruují ledvinné buňky. V tomto případě sice vědci nezaznamenali přímý neutralizační účinek Shiitake na volné radikály, ale zjistili, že Shiitake dokáže podpořit syntézu a aktivitu v těle se nacházejících neutralizačních mechanismů. Díky Shiitake se tak zvyšuje syntéza hemové oxygenázy, aldo-keto reduktázy 1C1 aj. Pokus prokázal, že Shiitake mírní dopady léčby cisplatinou na ledviny díky snížení koncentrace volných radikálů.

Chen Q, Peng H, Dong L, Chen L, Ma X, Peng Y, Dai S, Activation of the NRF2-ARE signalling pathway by the Lentinula edodes polysaccharose LNT alleviates ROS-mediated cisplatin nephrotoxicity.Int Immunopharmacol. 2016 Apr 16;36:1-8.

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář