Auricularia a poškození ledvin diabetem

Auricularia (Auricularia auricula judae, jidášovo ucho, bolcovitka) je dřevokazná jedlá houba, která roste na kmenech stromů a keřů. Nejhojněji je nalézána na bezu. Houba je pojmenovaná díky svému tvaru i konzistenci. Připomíná totiž ušní boltec. Auricularia je součástí mnoha asijských pokrmů, nemá výraznou chuť, ale jídlu dodává zvláštní křupnutí. Krom toho, že je využívána v kuchyni, je známá i svými účinky na zdraví. Auricularia, podobně jako jiné medicinální houby, napomáhá správné funkci imunitního systému, snižuje hladinu cholesterolu, má schopnost neutralizovat volné radikály, zabíjet rakovinné buňky a některé viry a bakterie aj.

V této studii se pak autoři snažili ověřit, zda je Auricularia schopná ochránit ledviny u diabetických myší.

Počty diabetických pacientů stále rostou, více je to patrné u diabetu typu II, který je také nazývám jako stařecká cukrovka. Zvýšené koncentrace cukrů v krvi poškozují cévní stěny i tkáně. Nejohroženější bývají ledviny, které cukr i filtrují a vylučují močí. Poškození cév a tkání vede k postupnému úbytku funkční tkáně a funkcí ledviny. Mnoho diabetiků tak končí s chronickým ledvinným selháváním na dialýze a mnozí musí i na transplantaci.

Myším, u nichž byl podáním streptozocinu navozen stav obdobný stav jako lidská cukrovka, byly podávány polysacharidy z Auricularie, lék antidiabetikum metformin nebo nic, aby se mohl porovnat účinek. Myši byly takto léčeny 4 týdny a hodnotily se parametry, jako je krevní cukr, volné radikály a poškození ledvin.

Podobně jako je tomu u metforminu, i polysacharidy z Auricularie výrazně snižovaly hladinu cukrů v krvi, měly tedy hypoglykemizující efekt. Auricularie zvyšovala metabolismus cukrů, jejich zpracování. Velmi účinná se Auricularia ukázala i v neutralizaci volných radikálů, které mohou poškozovat ledvinné buňky, a při diabetu se často zvyšuje jejich tvorba. Při podávání Auricularie také došlo ke zlepšení funkce poškozených ledvin, snížila se totiž hladina kreatininu, kyseliny močové v krvi. Ty se zvyšují, když ledviny nejsou schopny krev od těchto látek očistit. Poklesly též parametry, které ukazují, že je v těle zánět.

Výsledky tedy ukazují, že podávání Auricularie vede ke snížení glykémie a ochraně ledvin u diabetických myší. Je tedy možné, že by houba mohla být využití i v klinické praxi pro léčbu pacientů.

Hu X, Liu C, Wang X, Jia D, Lu W, Sun X, Liu Y, Yuan L. Hpyerglycemic and anti-diabetic nephritis activities of polysaccharides separated from Auricularia auricular in diet-streptozotocin-induced diabetic rats.Exp Ther Med. 2017 Jan;13(1):352-358.

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář