Diuretické, močopudné vlastnosti Polyporus

Diuretické, močopudné vlastnosti Polyporus

Polyporus je medicinální houbou, která je v tradičních medicínách Asie známá již tisíce let a jednou z oblastí, kde je využívána, je zvýšení diurézy, což je vhodné zvláště u stavů, které jsou spojené s otoky, zadržováním tekutin atd. Dle původních zdrojů dokáže v močových cestách Polyporus blokovat absorpci vody a elektrolytů v ní se nacházejících.

Vědci se pokusili ověřit diuretické vlastnosti Polyporu. Již předtím se dokázalo, že vyšší dávka Polyporu může zvýšit diurézu až o 62%. Zdá se, že největší efekt má Polyporus na ledvinné glomeruly.

Obsahuje totiž látku ergon, která je podobná spirolaktonu, jež je využíván jako draslík šetřící diuretikum, je antagonistou aldosteronu. Tento hormon je produkován nadledvinami.

K pokusu využili krysy, části z nich byly odstraněny nadledviny. Nejprve vědci zjišťovali diuretický efekt ergonu u normálních krys, které byly krmeny sacharózou. Poté jim byl podán injekčně solný roztok a okamžitě na to ergon v sójovém oleji. Podobnému postupu byly vystaveny i krysy po odnětí nadledvin. Jedné skupině byl podán pouze ergon, druhé DOCA deoxykortikosteron acetát a až potom ergon.

Od obou skupin byly odebírány vzorky moči.

Došlo k měření koncentrace sodíku a draslíku ve vzorcích. U neoperovaných myší se po podání ergonu nezměnilo vylučování sodíku ani draslíku. Na rozdíl od toho u myší, jimž byl podáván DOCA došlo k výrazné zpětné reabsorpci sodíku, navzdory právě DOCA, který je zodpovědný za zvýšené ztráty sodíku a zadržování draslíku. Další pokusy na myších bez nadledvin, kterým byl podán pouze ergon, se potvrdilo, že má schopnosti blokovat aldosteronovou aktivitu, je jeho antagonistou, ale nemá vliv na Na/K iontové kanály.

 

Získané výsledky ukazují, že ergon obsažený v Polyporu může zvýšit objem vyloučené moči za běžných okolností, ale i v přítomnosti mineralokortikoidů, které jsou zodpovědné za reabsorpci minerálů a tím i zadržování tekutin v těle. Blokuje tedy jejich účinek. Navíc testy prokázaly, že ergon z Polyporu je dobře vstřebáván střevní sliznicí, takže může být přípravek podáván ústy.

Je tedy možné říci, že se vědecky potvrdila zkušenost, kterou s podáváním této houby má tradiční čínská medicína.

 Zdroj:

Yuan D, Mori J, Komatsu KI, Makino T, Kano Y. An anti-aldosteronic diuretic component (drain dampness) in Polyporus sclerotium. Biol Pharm Bull. 2004 Jun;27(6):867-70.

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář