Dokáže Reishi snížit bolesti provázející revmatoidní artritidu?

Dokáže Reishi snížit bolesti provázející revmatoidní artritidu?

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje predominantně klouby a působí v nich zánět. V krvi pacientů jsou nalézány tzv. revmatoidní faktory, což jsou autoprotilátky ve třídě IgM proti Fc části imunoglobulinu IgG. Klouby jsou zánětem postupně destruovány, jsou bolestivé a sníženě pohyblivé. Revmatoidní artritidy se však neomezuje jen na klouby, ale může postihovat i krev, oči, orgány…

Je možné snížit bolestivost provázející revmatoidní artritidu pomocí medicinálních hub? Tuto otázku si položili vědci a rozhodli se na ni nalézt odpověď. Na svou studii si vybrali Reishi a přidali další přípravek sestavený z Rhizoma atractylodis, Cotex phellodendri a Radix achyranthes Bidentatae.

Do studie zařadili 32 pacientů, kteří měli revmatoidní artritidu v aktivním stádiu, přestože byli léčeni antirevmatickými léky, a podávali jim výtažek z Reishi. Další skupina čítající 33 pacientů dostávala placebo. Obě skupiny byly ve studii po dobu 24 týdnů, kdy se vyhodnocovalo působení výtažku z Reishi.

Výsledek byl dán vyhodnocením subjektivního pocitu pacientů, kteří poskytli zpětnou vazbu o své bolesti, ale také zhodnocením výsledků krevních testů na hladiny cytokinů, chemokinů a známek oxidačního stresu.

Pacienti, kteří užívali výtažky, popsali, že se cítí lépe, mají menší bolesti. Prohlédl je jejich lékař a byla zjištěná i zlepšená pohyblivost a snížení otoku. Navíc i krevní testy prokázaly změny. Byla zachycena změna v koncentraci interleukinu 18, u pacientů užívajících Reishi byla snížená. IL-18 patří mezi cytokiny, které zvyšují zánětovou reakci. Jeho snížení je tedy možné brát jako známku toho, že je v jistém ohledu snížena i zánětlivá odpověď. Co přesně ovšem snižuje bolestivost, působí analgeticky? Je ještě nutné provést další pokusy, aby se určilo, která složka z podávaného léčivého přípravku působí proti bolesti, tj. analgeticky, ale už samotné snížení zánětu působí protibolestivě.

Zdroj:

Li EK, Tam LS, Wong CK, Li WC, Lam CW, Wachtel-Galor S, Benzie IF, Bao YX, Leung PC, Tomlinson B. Safety and efficacy of Ganoderma lucidum (lingzhi) and San Miao San supplementation in patients with rheumatoid arthritis: a double-blind, randomized, placebo-controlled pilot trial.Arthritis Rheum. 2007;57(7):1143-50.

 

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář