Hericium ‒ tlumení zánětu a deprese

Hericium erinaceus (korálovec ježatý) je medicinální houba, která má své české jméno podle tvaru, který připomíná. V angličtině je pak nazývána lví hlavou (lion's mane mushroom). Jeho domovinou je jihovýchodní Asie, je součástí kulinářství, ale hlavně po tisíciletí tradiční čínské medicíny. Je známá svými záněty a vředy v trávicí soustavě tišícími účinky. Nejvíce pak vyniká v regeneraci nervové soustavy, ať už periferní, např. při poranění nervů, či centrální, kdy napomáhá zlepšení mozkových funkcí, paměti, schopnosti se učit. Má i protivirové a protirakovinné účinky. Je též významný prvkem ovlivnění imunitního systému, dokáže jen posílit, ale také tlumit nežádoucí silnou reakci.

V této studii vědci zkoumali vliv jedné ze složek Hericia ‒ amycenonu, na imunitní systém. Sledovali, zda má protizánětlivé účinky. Neboť je-li imunitní reakce příliš silná či dlouhotrvající, může organismus poškodit. S tímto bylo spojeno i sledování deprese, která může zánět často provázet.

Proto byl tento zánětový stav s depresí indukován u myší. Byl jim podán bakteriální endotoxin, tj. lipopolysacharid (LPS). Měřili se hodnoty prozánětových cytokinů, jako je např. TNF alfa, a protizánětových, např. IL-10 po podání LPS. Následně se podával amycenon v různých dávkách, tj. 50, 100 a 200 mg/kg. Dle získaných výsledků je zřejmé, po podání 0,5 mg/kg LPS, které předcházelo podání amycenonu, že podání amycenonu výrazně snižuje sérovou koncentraci TNF alfa. Dávka 200 mg amycenonu pak dokáže zvýšit koncentraci protizánětového cytokinu IL-10 v séru. Je tedy viditelné, že amycenon z Hericia dokáže utlumit zánětovou reakci, působí protizánětově.

Další testování se zaměřilo na míru deprese a chování myší, což bylo hodnoceno pomocí testů, které navozují nepříjemný stav a je předpoklad, že myš, pokud je v dobré kondici, bude chtít z nepříjemné situace utéci. Myš je např. zavěšena nad podložku za ocas. Byl proveden taktéž test plavání. Myši předléčené amycenonem 200 mg/kg vykazovaly snížení depresivního stavu, který byl indukován podáním 0,5 mg/kg LPS, podobného efektu jako při podání emycenonu bylo dosaženo i podáním paroxetinu (antidepresiva).

Vědci tak prokázali dvojí efekt amycenonu při zánětu, jednak jej tlumí, a jednak snižuje i depresivní stavy zánět provázející, a to v podobné síle jako klasické antidepresivum.

Yao W, Zhang JC, Dong C, Zhuang C, Hirota S, Inanaga K, Hashimoto K.

Effects of amycenone on serum levels of tumor necrosis factor-α, interleukin-10, and depression-like behavior in mice after lipopolysaccharide administration.Pharmacol Biochem Behav. 2015 Sep;136:7-12.

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář