Hlívové ergosteroly účinné při zabíjení améb

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) patří mezi známé medicinální houby. Je rozšířená po celém světě. Pro své chuťové vlastnosti je často využívána v gastronomii, ale nejen tam. Důležité jsou její účinky na lidské zdraví. Vědeckými pokusy je prokázáno, že hlíva dokáže stimulovat imunitní systém, posílit jej v boji proti infekcím i rakovině. Dokáže však infekční agens, stejně jako rakovinné buňky, ničit. Je také vhodná pro léčbu civilizačních nemocí, neboť např. snižuje hladinu cholesterolu aj.

V této studii se vědci zaměřili na její protinfekční schopnosti a využili ji na prvoka Entamoeba histolytica, která způsobuje střevní dysenterii. Tato nemoc způsobené zmíněnou měňavkou se přenáší alimentárně, tedy potravou, orofekálně, projevuje profúzními průjmy s příměsí krve a hlenu, bolestmi břicha, dehydratací, v těžkých případech může dojít k protržení střevní stěny. Setkáváme se však také s tím, že vytváří cysty např. v játrech. Jak je vidět, nemoc může pacienta velmi vysílit, ale i zabít. Je tedy důležité najít možnosti, jak ji léčit.

Pro tento účel byly separovány ergosterolové peroxidy(5α, 8α-epidioxy-22E-ergosta-6,22-dien-3β-ol isolated from 5α, 8α-epidioxy-22E-ergosta-6,22-dien-3β-ol)z hlívy, které nijak negativně nepůsobí na lidské buňky. V pokusech in vitro, tedy pokud je ergosterol peroxid přidáván ke kultuře s entamébami, se prokázalo, že tato sloučenina má silné cytotoxické účinky proti amébě. Omezuje její růst. Inhibiční koncentrace IC50 = 4.23 nM. Zdá se, že má oxidační efekt na membránu parazita. Vědci také ověřovali toxicitu zvolené látky na lidské výstelkové buňky a normální fetální střevní tkáň. Zde nedošlo k poškození. Ergosterol peroxid je tedy neškodným pro ostatní tělní buňky.

Toto zjištění je velmi významné vzhledem k tomu, že je tato nemoc poměrně závažná a v některých zemích s nižším hygienickým standardem velmi rozšířená.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.5474/abstract?userIsAuthenticated=false&deniedAccessCustomisedMessage=

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář