Imunita a alergie I.

Imunitní systém je dennodenně doslova bombardován vlivy z vnějšího prostředí, např. infekční patogeny, alergeny, nečistoty, toxické látky, ale i z prostředí vnitřního, před kterými nás chrání.

Je tedy nasnadě, že může dojít k jeho vyčerpání, špatnému fungování, pokud ho v boji nepodpoříme. Důležitou složkou podpory imunitního systému je vyvážená stravy obsahující nutrienty potřebné pro jeho správné fungování. Mnohdy ale ani vyvážená strava nepokryje potřeby imunitního systému a je nutné sáhnout po doplňcích stravy. Lépe je pak zvolit komplexní a přírodní přípravek, který tělo nezatíží uměle vyrobenými chemickými látkami.

V případě oslabení imunitního systému, ale i v rámci prevence, než k problémům dojde, je vhodné užívat přípravky z medicinálních hub.

Tyto houby jsou známé po celá tisíciletí, jejich léčivé účinky hojně využívali staří Egypťané a Číňané. U Egypťanů byly houby také spojovány s nesmrtelností a byly podávány faraonům jako dar boha Osirise. V  čínské medicíně mají dodnes velmi silné postavení coby léčivý prostředek a jsou používány k léčbě veškerých neduhů. Mají status elixíru života, mládí a vitality a to díky široké škále biologicky aktivních látek, které podporují zdraví organismu. Číňané rozeznávají více než 200 různých druhů léčivých hub. Ačkoli jsou to hlavně východoasijské státy, kde se síla hub využívá, mnohé léčivé houby pocházejí i z Ameriky, zde jejich účinek rozpoznaly přírodní kmeny.

Medicinální houby se dostaly i do hledáčku klasické medicíny. Provádí se mnoho laboratorních pokusů, které potvrzují léčivý efekt medicinálních hub. Nejvýznamnějšími houbami, které se dostaly i do povědomí klasické medicíny, jsou např.

Reishi (Ganoderma lucidum), která doplňuje energii, posiluje srdce i plíce, tlumí tak projevu kašle i astmatu.

Cordyceps (Cordyceps sinensis ), který dle tradiční čínské medicíny posiluje nejvíce ledviny a plíce, čímž je nápomocný při astmatu a kašli, také působí jako přírodní antibiotikum.

Žampion mandlový (Agaricus blazei Murill), má výrazné protinádorové účinky, reguluje alergické i autoimunitní procesy v těle.

Trsnatec lupenitý ‒ Maitake (Grifola frondosa) je silným adaptogenem a imunostimulátorem, posiluje slezinu a žaludek.

Jednotlivé houby mají samozřejmě mnohem více účinků, jak se dozvíte dále.

Je potvrzeno, že látky obsažené v medicinálních houbách mají protirakovinné, imunomodulační, protizánětové a protiinfekční účinky, to samozřejmě není vše. Jsou schopné snižovat hladinu tuků a cukrů v krvi, stejně tak množství škodlivých volných radikálů, ochraňovat nervové a jaterní buňky. Ve zkratce je možné jmenovat nejvýznamnější složky jako β glukany, triterpeny, vitamíny, minerální a stopové prvky, enzymy, aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny a mnoho dalších.

Komplex látek obsažený v medicinálních houbách velmi šetrně a účinně optimalizuje reaktivitu imunitního systému. Na jednu stranu jej dokáže stimulovat, což je potřebné např. při boji s infekcí, rakovinným bujením, na stranu druhou dokáže snižovat hyperreaktivitu imunitního systému, a tím pomáhat potlačit rozvoj alergických i autoimunitních nemocí.

Výzkumy potvrzují, že aktivitu imunitního systému nejvíce podporují β glukany. Aktivují buňky imunitního systému, včetně cytotoxických buněk, podporují jejich přestup z krevního řečiště na místo, kde je jich potřeba, zvyšují syntézu účinných působků imunitními buňkami, což vede ke zvýšení obranyschopnosti imunitního systému proti infekčním stimulům (navíc např. triterpeny mají schopnost přímo zabíjet či omezovat dělení a množení virů, a to i HIV, a bakterií, čímž také ulehčí práci imunitnímu systému), i proti rakovinným buňkám. Aktivace imunitního systému nemá pouze účinky ochranné ve smyslu zneškodnění „nepřítele“, ale také reparační, tedy opravné. „Nepřítel“ samotný, např. bakterie, i boj imunitního systému proti němu totiž poškozuje okolní tkáň, kterou je nutné zahojit, vyléčit.

Mnohdy ovšem není velká aktivita imunitního systému vítaná, a to hlavně v případech hypersenzitivních a autoimunitních stavů. V takových případech je vhodné správně modulovat imunitní systém a potlačit reaktivitu částí imunitního sytému do zmíněných reakcí zapojených. Látky obsažené v medicinálních houbách toto dokáží.

Atopici jsou predisponováni k alergické reaktivitě při setkání a alergenem a vytváří specifické IgE protilátky. Alergická reakce je ale mnohem komplexnější, zahrnuje více než jen IgE protilátky, jsou do ní zahrnuty složky vrozené i získané imunity, a to buněčné i látkové.

Výtažky z medicinálních hub ovlivňují všechny tyto složky, tj. snižují aktivitu buněk podílejících se na rozvoji alergické reakce, jako jsou Th2 lymfocyty, B lymfocyty, mastocyty aj., omezuje syntézu působků, které umocňují alergické projevy, jako např. interleukin 4 nebo interleukin 5, a naopak mohou složky medicinálních hub zvýšit produkci působků, které imunitní systém tlumí, tím je např. interleukin 10. Prostředí se sníženým působením Th2 lymfocytů a interleukinu 4 pak vede i ke snížení tvorby specifických protilátek IgE, které spouštějí alergickou reakci, když se naváží a přemostí receptory na žírných buňkách.

Dalším problémem u alergického astmatu je, že dochází k tzv. remodelaci, přestavbě dýchacích cest dlouhodobým alergickým zánětem. To vede k trvalému, nevratnému poškození dýchacích cest. I zde však uplatňují svůj vliv medicinální houby. Za remodelací stojí i působek TGF-β, který stimuluje efektorové buňky k produkci mezibuněčné hmoty, tj. mezibuněčného tmelu. Jako produkce interleukinů 4 a 5 i produkce TGF-β je ovlivněna v přítomnosti výtažku z medicinálních hub. Ano, medicinální houby tlumí jeho syntézu, a tak ochraňují dýchací cesty před nevratnými změnami.

Jak je vidět, výtažky z medicinálních hub nepůsobí jen na jednu oblast u alergické reaktivity, ale mají široký záběr, čímž se zvyšuje jejich účinnost v potlačování či zmírňování alergických reakcí.

Pokud bychom mohli shrnout výše napsané, tak medicinální houby podporují správné fungování imunitního systému. Podporují a posilují ho v boji proti vlivům prostředí a naopak tlumí v případě alergií a autoimunit.

Nyní již tedy víme, co houby dokáží, ale je třeba si uvědomit, že nelze podcenit ani volbu preparátu, který si na podporu imunitního systému pořídíme. Ne všechny potravní doplňky obsahující medicinální houby jsou kvalitní, a mohou obsahovat jen mizivé množství účinných látek, a tudíž ani účinky nejsou výrazné. Závisí na druhu houby, její kvalitě, zpracované části, i na způsobu zpracování. Nejvhodnějším způsobem zpracování medicinálních hub je extrakce horkou vodou a následným vysrážením alkoholem. Takto vyrobené extrakty si zachovávají svou plnou účinnost, proto je vhodné volit takto připravované potravní doplňky. Toto splňují produkty…

 

Zdroje:

Medicinal Mushrooms: Their therapeutic properties and current medical usage with special emphasis on cancer treatments; https://www.academia.edu/305933/Medicinal_Mushrooms_Their_therapeutic_properties_and_current_medical_usage_with_special_emphasis_on_cancer_treatments

Zdroj:

http://www.mycomedica.cz/

Medicinal Mushrooms in TCM. http://www.tcm.org/tcm-guide/medicinal-mushrooms-tcm.html

Aung SK. The Clinical Use of Mushrooms from a Traditional Chinese Medical Perspective. International Journal of Medicinal Mushrooms 2005; 7 (3): 375-376.

EllertsenLK, Hetland G. An extract of the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill can protect against allergy. Clin Mol Allergy. 2009;7:6.

Eo SK, Kim YS, Lee CK, Han SS. Antiviral activities of various water and methanol soluble substances isolated from Ganoderma lucidum. J Ethnopharmacol. 1999;68(1-3):129-36.

Mushaben EM, Kramer EL, Brandt EB, Khurana Hershey GK, Le Cras TD. Rapamycin attenuates airway hyperreactivity, goblet cells, and IgE in experimental allergic asthma. J Immunol 2011;187: 5756–5763.

Qu ZH, Yang ZC, Chen L, Lv ZD, Yi MJ, Ran N. Inhibition airway remodeling and transforming growth factor-β1/Smad signaling pathway by astragalus extract in asthmatic mice. Int J Mol Med. 2012; 29(4): 564–568.

Sun W, Yu J, Shi YM, Zhang H, Wang Y, Wu BB. Effects of Cordyceps extract on cytokines and transcription factors in peripheral blood mononuclear cells of asthmatic children during remission stage.Zhong Xi Yi Jie He Xue Bao. 2010;8(4):341-6.

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář