Medicinální houby

S nástupem podzimu a s ním spojených plískanic je náš imunitní systém zatěžován mnohem více než v období léta. Aby nedošlo k jeho vyčerpání, což by vedlo ke snížené obranyschopnosti, je vhodné tomuto stavu předcházet, a pokud už k němu dojde a onemocníme, je důležité umět imunitní systém řádně podpořit, aby se opět dostal do potřebné kondice, a my mohly vést spokojený život ve zdraví.

Co tedy můžeme pro sebe udělat, abychom předešli onemocnění a urychlili uzdravení? Možností je mnoho, jistě pomáhá zdravý životní styl, dostatek spánku, pohybu, otužování, správný způsob stravování. Jenže ani to mnohdy nestačí, a lepší než sáhnout po chemických přípravcích je poohlédnout se po pomocnících z přírody. Velkými pomocníky při udržení zdraví i urychlení uzdravování jsou medicinální houby. Pozitivní vliv medicinálních hub potvrzuje i Milan Schirlo praktik tradiční čínské medicíny specializující se na medicinální houby: „Jejich účinky jsou prověřené tisíciletími, po které je využívá tradiční čínský medicína, ale i výzkumy, které se provádí v laboratořích i v klinické praxi. Výrobky z medicinálních hub jsou vhodné pro dospělé i děti.“

Díky množství účinných látek, které obsahují, dokáží stimulovat imunitní systém, posilnit ho, a zároveň přímo ničit bakterie, viry, ale i kvasinky a plísně.

Není tedy potřeba čekat, až onemocníme, naopak! A zvláště nyní, v období, které s sebou přináší zvýšený výskyt infekcí, je vhodné přípravky z medicinálních hub užívat jako prevenci.

Pro posílení imunitního systému jsou vhodné všechny houby, protože obsahují stimulant v podobě β glukanu, který imunitní systém doslova nabudí.

Pokud přece jen onemocníme, můžeme se zaměřit na houby, které přednostně pomohou při našich obtížích.

V boji proti bakteriím si můžeme vzít na pomoc extrakty z hub Cordyceps sinesis (housenice čínská), Reishi (lesklokorka lesklá), Hericium erinaceus (korálovec ježatý), Maitake (trsnatec lupenitý), Coriolus versicolor (outkovka pestrá) či Agaricus blazei murill (žampion brazilský). Navíc např. Hericium se dokáže postavit i stafylokokovi, který je odolný proti antibiotické léčbě. Kromě klasických bakterií mají medicinální houby schopnost potlačovat i infekce způsobené chlamydií, z nichž jeden druh se přenáší kapénkovou cestou a je tedy možné se jím snadno nakazit. S tímto mikroorganismem si nejlépe poradí Polyporus (choroš oříš).

Velkým podzimním a zimním nepřítelem našeho zdraví jsou viry. Nemusí jít přímo o virus chřipky, mnohdy nás skolí i „obyčejné“ virózy, a pokud náš imunitní systém není dostatečně silný, mohou nás velmi potrápit. Toto trápení mohou pomoci zkrátit třeba tyto medicinální houby: Cordyceps, Reishi, Maitake, Coriolus. Jejich účinné látky krom posílení imunitního systému potlačují i infekce způsobené herpetickými viry či HI V a žloutenkové viry.

Virové i bakteriální nemoci nejvíce postihují dýchací cesty, což se může projevit kašlem, zahleněním, rýmou a ucpaným nosem i zde je možné svěřit se medicinálním houbám, které dokáží při zahlenění ulevit, jsou to např. Reishi či Coriola. Samotné plíce pak podpoří Cordyceps, Reishi a Maitake. Užívání medicinálních hub během nemoci také snižuje nechutenství a navrací chuť k jídlu, a tím i do života a ke zdraví.

Medicinální houby

  • stimulují imunitní systém, čímž pomáhají předcházet onemocněním
  • pomáhají v boji proti infekčním mikroorganismům
  • mírní příznaky provázející nemoci, rýmu, kašel, zahlenění, nechutenství
  • navrací nás dříve do plného zdraví, zkracují dobu rekonvalescence

 

V podstatě nemůžeme udělat velkou chybu při výběru vhodné medicinální houby pro podporu imunity a boji s infekcí. Chybu můžeme udělat při výběru preparátu z medicinálních hub. Je vhodné sledovat složení, a nejen to, také způsob přípravy preparátu, zda obsahuje medicinální houbu správně zpracovanou, tedy v podobě extraktu z ní, který je nejúčinnější, i když ne nejlevnější, upozorňuje Milan Schirlo. Rozhodneme-li se však investovat do našeho zdraví, investujme správně! Houbové extrakty jsou dostupné v podobě tablet, pro děti je pak možné sehnat účinné preparáty z medicinálních hub i v podobě chutného sirupu. Nenechme se tedy zaskočit přicházející zimou a infekcemi, když je tu možnost, jak se jim účinně čelit.

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář