Olej z Reishi vliv na srdce

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je houba patřící mezi chorošovité. Nejčastěji je k nalezení na kmenech a pařezech listnatých stromů. Její plodnice je nejedlá až 30 cm velká a lesklá, odkud její název. Reishi je známá hlavně v tradiční čínské medicíně, kdy v době Staré Číny byla coby lék vyhrazena jen pro císařskou rodinu. V současnosti je pokusy a studiemi doloženo, že Reishi má protirakovinné, imunomodulační, antioxidační, protiinfekční účinky. Dokáže též posílit fyzickou i psychickou kondici a snižovat hladinu cukrů a tuků v krvi.

V této studii se autoři zaměřili na ozřejmění vlivu Reishi, resp. oleje ze spor Reishi, na cévy, konkrétně si zvolili zúžení aorty v oblasti aortálního oblouku u myší. Pokud je céva zúžena srdce vypuzuje krev z levé komory do systémového oběhu pod velkým tlakem tak, aby ji skrz zúžení protlačilo. To vede k poškození srdce, zvětšení, hypertrofii svalstva, které má větší sílu a silnější stah, ale na druhou stranu dochází ke zmenšení komory, která není schopná se dostatečně zrelaxovat a pojmout požadované množství krve, vypudí tedy menší objem. Tento kompenzační mechanismus se však časem vyčerpá a dojde k rozšíření srdce, dilataci se sníženou schopností stažlivosti, tedy i pumpování krve a rozvíjí se srdeční selhávání.

Autoři již v předešlé své studii zaznamenali, že Reishi má pozitivní a ochranný vliv na srdce. Léčba olejem ze spor Reishi normalizovala ejekční frakci, tj. množství vypuzeného objemu krve z komory do oběhu a celkově zlepšuje funkce předtím zúžením aorty zatíženého a poškozeného srdce. Postupně totiž dochází i k zbytnění srdeční svaloviny levé komory a komora je více poddajná a je schopná na konci diastoly, tedy v relaxaci pojmout „normální“ objem krve.

Co stojí za těmito změnami na srdci? Jak Reishi zasahuje do buněčného fungování? Vědci odhalili, že Reishi snižuje aktivitu genů, která se zvyšuje v případě srdečního selhávání, a to včetně nedávno nalezené cirkulární RNA circ-Foxo3, která je zvýšená u nádorů a navozuje též stárnutí srdečních svalových buněk. Na ovlivnění aktivity této RNA je pravděpodobně založen efekt oleje ze spor Reishi na srdeční sval, tedy efekt veskrze pozitivní a léčebný.

Xie YZ, Yang F, Tan W, Li X, Jiao C, Huang R, Yang BB. The anti-cancer components of Ganoderma lucidum possesses cardiovascular protective effect by regulating circular RNA expression. Oncoscience 2016; 3(7-8):203-207.

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář