Peroxid ergosterolu z medicinálních hub proti parazitickým amébám

Medicinální houby jsou významnou složkou tradičních medicín, ať už čínské, nebo ruské aj. Jejich účinky se neomezují jen na jeden zdravotní problém, ale pokrývají širokou škálu zdravotních obtíží. Jedním z nejznámějších účinků je jejich vliv na posílení imunitního systému, protirakovinné působení, zpomalování procesů stárnutí. Velmi důležitá je také jejich schopnost přímo ničit mnohé patogenní mikroorganismy viry, bakterie, plísně, ale i parazity, jak dokládá tato studie.

Dysenterie je zánětlivé onemocnění střev, které je způsobené protozoálním parazitem měňavkou úplavičnou (Entamoeba histolytica). Tato nakazí každoročně i miliony lidí. Vyskytuje se hlavně v subtropických oblastech, často si ji přivezou turisti. Nemoc může mít krom úporného a vysilujícího průjmu i těžkou formu s tvorbou abscesů a vředů s rozšířením parazita do jater. Nemoc může ohrozit i pacientovo zdraví. Je nutné léčba antiparazitiky, nejčastěji metronidazolem.

Medicinální houby obsahují složku peroxid ergosterolu (v tomto pokusu vybrali vědci k extrakci složky snadno dostupnou hlívu), o němž je známé, že má cytotoxické účinky. V této studii se vědci zaměřili na zjištění, zda by právě takto složka mohla pomoci s léčbou měňavkových infekcí.

Studie ukázala, že peroxid ergosterolu má silný cytotoxický efekt právě na měňavku úplavičnou, hlavně na její růst. Určovali inhibiční koncentraci peroxidu ergosterolu na měňavku, tou se ukázala koncentrace IC50 = 4,23 nM. Tento efekt je s největší pravděpodobností dán tím, že peroxid ergosterolu působí jako silné oxidační činidlo a narušuje buněčnou membránu parazita. Snižuje tedy jeho dělení, rozmnožování a zároveň i celkový počet parazita v těle.

Zdá se tedy, že tato látka obsažené v mnoho houbách by mohla být využívána i při léčbě parazitárních nemocí způsobených měňavkou úplavičnou.

Meza-Menchaca T, Suárez-Medellín J, Del Ángel-Piña C, Trigos Á. The Amoebicidal Effect of Ergosterol Peroxide Isolated from Pleurotus ostreatus.Phytother Res. 2015 Sep 22. doi: 10.1002/ptr.5474.

 

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář