Polycystická ovária a maitake

Polycystická ovária a maitake

Maitake, Grifola frondosa - trsnatec lupenitý, je parazitická houba, která je velmi ceněná, zvláště pak v asijských zemích, kde je využívána k léčbě mnohých neduhů. Může se jednat o podporu imunity, která si pak snáze poradí s infekcemi či rakovinným bujením. Dokáže ovlivnit civilizační nemoci jako je vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cukru i cholesterolu v krvi.

Syndrom polycystických ovarií je dysfunkce vaječníků u žen v době reprodukce a je příčinou neplodnosti, ztráty ovulace a menstruace. Je provázen zbytnělou membránou na povrchu vaječníků, ve kterém se vytváří velké množství cyst.

Se syndromem polycytických ovárií se pojí i inzulinová rezistence, což se může projevit jako diabetes, ač je inzulinu produkován slinivkou dostatek. Pro vyvolání ovulace u polycystických ovárií se užívají i léky zvyšující citlivost buněk na inzulin. Tento efekt, tedy zvýšení citlivosti na inzulin, má i extrakt z maitake.

Proto se vědci snažili zjistit, zda může mít SX-frakce z maitake vliv na indukci ovulace, když má v jednom bodě stejný účinek jako používaný lék, která je u polycystických ovárií zastavena. Porovnával se účinek extraktu, účinek extraktu, jenž byl podáván v kombinaci s lékem, a podávání léku samotného, což je clomifen citrát.

Do studie byly zařazeny ženy se syndromem polycystických ovárií. Jednalo se o 80 žen. Tyto byly náhodně rozděleny a užívaly extrakt SX nebo clomifen v monoterapii po dobu 12 týdnů. Ženy, které nereagovaly na monoterapii, dostaly kombinaci extraktu SX a clomifenu po 16 týdnů.

Ovulace byla potvrzována pomocí ultrazvuku.

26 pacientek ze skupiny užívající SX frakci a 31 pacientek užívajících clomifen bylo vyšetřeno. Výsledky ukázaly, že u skupiny SX ovulovalo 20/26 žen, u clomifenu 29/31. U 7 žen, u kterých zcela selhala monoterapie SX frakcí, a u 6 z 8, u kterých selhala clomifenová terapie, vyvolala kombinovaná terapie ovulaci.

Studie jasně ukazuje, že extrakt z maitake, frakce SX může sama vyvolat ovulaci u polycystických ovárií. V případě selhání standardní léčby potom přidání extraktu do léčebného plánu také pozitivně ovlivní ovulaci.

Chen JT, Tominaga K, Sato Y, Anzai H, Matsuoka R. Maitake mushroom (Grifola frondosa) extract induces ovulation in patients with polycystic ovary syndrome: a possible monotherapy and a combination therapy after failure with first-line clomiphene citrate.J Altern Complement Med. 2010;16(12):1295-9.

 

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář