Psyche a medicinální houby

Psyche a medicinální houby

Doba, ve které žijeme si vybírání svoji daň. Znečištěné životní prostředí, nevhodné stravovací návyky, nízká kvalita potravin a především sílící stresová zátěž. To vše dostává naše tělo do nebezpečné disharmonie.

Podle tradiční čínské medicíny má 70% nemocí příčinu v naší psychice, 20% ve špatném stravování a pouze 10% jsou příčiny, které nejsme schopni ovlivnit. Teorie čínské medicíny říká, že každému onemocnění předchází tvorba energetického shluku kdesi v organizmu. Ten je vyvolán vytěsněnými emocemi přesně podle hesla “vědomí je v mysli, emoce v těle“. Z vytěsněných emocí pak vznikají chronické bolesti, úzkosti či nejasné pocity tvořící základ fyzickým onemocněním. Pokud reagujeme negativně na určité situace naše Qi se zablokovává nebo proudí špatnými cestami a dochází k disharmonii mezi orgány.

Emoce (příjemné, ale i ty negativní ) jsou pro nás důležité. Měli bychom se však naučit, správně je prožívat. Podle čínské medicíny je problém v jejich nepřiměřeném vyjádření. Špatný je nejen velký strach, ale i „bujará“ radost. Ideálem je zlatá střední cesta, harmonie mezi yin a yangem.

Přístup k emocím a způsob jejich zpracování je u každého velmi individuální. Někdo se s emocemi vypořádává lehce, jiný je v sobě dusí. Je to dáno konstitucí člověka, povahou, vztahy v rodině, prožitými traumaty v dětství,… Záleží na síle či oslabení jednotlivých orgánů.

Svým pacientům v ordinaci vysvětluji, že je třeba dostat jejich tělo zpátky do harmonie. Pro tuto cestu používám velmi často medicinální houby. Čínská medicína je využívá již tisíce let. Pomáhají posilovat náš imunitní systém (podle Číňanů ZHENG QI), brání tělo proti patogenům jako jsou bakterie, viry, toxiny , ale i stres či nadměrné množství všudypřítomných vjemů. Pomáhají podpořit naši psychiku a lépe zvládat emoce.

HERICIUM (Hericium erinaceus) - lékaři staré Číny využívali jeho schopnosti léčit poruchy trávicího traktu – gastritida, žaludeční vředy, zažívací obtíže, rakovina žaludku, jícnu apod. V současné době je Hericium předmětem mnoha studií. Zkoumá se schopnost Hericia stimulovat produkci NGF (nervového růstového faktoru) – bílkoviny, jehož nízká úroveň má za následek vznik Alzheimerovy nemoci. Hericium podporuje rovněž mentální funkce jako je paměť a koncentrace. Podle našich pacientů dokonce výrazně zlepšuje náladu.

REISHI (Ganoderma lucidum) – podle čínské medicíny posiluje srdce a má výrazný An Shen účinek. Díky sedativní funkci specifické kombinace triterpenoidů se úspěšně využívá u problémů s nespavostí či stavů úzkosti. Extrakt z Reishi se spolu s Hericiem používá u Alzheimerovy nemoci.

CORDYCEPS (Cordyceps sinensis) – v porovnání s Reishi má spíše tonizující účinky. Doplňuje esenci a Yang ledvin, tím posiluje libido a zvyšuje hladinu testosteronu.

Milan Schirlo – praktik tradiční čínské medicíny

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář