Reishi a chronická pankreatitida

Chronická pankreatitida je postupující zánět, jehož vinou dochází k úbytku funkční tkáně slinivky. Snižuje se tak zprvu její exokrinní sekrece, tj. produkce trávicích enzymů, ale také dochází k oslabení funkce endokrinní, tj. snižuje se produkce inzulinu. Za jejím vznikem stojí více činitelů, nejčastěji však příjem alkoholu, užívání některých léků či zvýšený cholesterol. Nemoc se projevuje bolestmi v nadbřišku, hubnutím, nechutenstvím, špatným trávením s objemnou mastnou stolicí i diabetem.

V léčbě je samozřejmě snahou zabránit postupu zánětu, spíš se ale nakonec léčba soustředí na zlepšení stavu nemocného, podávání analgetik, dodávání trávicích enzymů, inzulinu, v neposlední řadě je též možný chirurgický zákrok s odstranění poškozené tkáně.

V této studii se vědci obrátili na Reishi, což je medicinální houba známá hlavně z oblasti Asie, ale i u nás získává na popularitě díky svým zdraví podporujícím účinkům. Je imunomodulantem, působí protirakovinně, regenerativně, antioxidačně aj.

Z Reishi byly extrahovány polysacharidy GLPS3, které mají prokázanou antioxidační a imunomodulační aktivitu a byly podávány myším, které trpěly chronickou pankreatitidou. Do odběrech se ukázalo, že u myší, které dostávaly GLPS3 došlo ke snížení koncentrace volných radikálů, které jsou vždy zvýšeny při zánětlivých procesech a dále zánět prohlubují. Došlo ale také k nárůstu koncentrace sérové amylázy, která je produkovaná slinivkou, a snížení laktát dehydrogenázy, což je nitrobuněčný enzym a uvolňuje se při poškození buňky. Je tedy patrné, že došlo ke zlepšení stavu slinivky, její funkčnosti, a menšímu zániku buněk. Extrakt měl také vliv na imunitní systém, došlo k poklesu produkce prozánětových cytokinů IL-1β a INF-γ. Je tedy redukována zánětlivá reakce vyvolaná imunitním systémem.

Tohoto poznatku by mohlo být využito i v praxi, po podávání polysacharidů z Reishi dochází ke zmírnění záněty a zlepšení stavu slinivky.

 Li K, Yu M, Hu Y, Ren G, Zang T, Xu X, Qu J, Začátek formuláře

Three kinds of Ganoderma lucidum polysaccharides attenuate DDC-induced chronic pancreatitis in mice.Chem Biol Interact. 2016 Jan 27. pii: S0009-2797(16)30013-8.

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář