Reishi a progenitorové buňky v mozku v případě léčby Alzheimerovy nemoci

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je chorošovitá houba s typickou plodnicí, podle níž dostala svůj český název, jelikož je hnědá, lesklá, jakoby nalakovaná. Reishi sice není jedlá, přesto je to jedna z nejvyhledávanějších hub. Je známá již tisíce let, a to díky tradiční čínské medicíně. V historii bylo její užívání vyhrazeno jen císařské rodině. Na popularitě neztrácí Reishi ani v dnešní době, jelikož probíhají výzkumy a studie, které ukazují, že Reishi dokáže modulovat aktivitu imunitního systému, posilovat fyzickou i psychickou kondici, regulovat hladinu cholesterolu i cukrů v krvi, je též protirakovinná a protiinfekční…

V této studii se autoři věnovali vlivu Reishi na kmenové buňky při léčbě Alzheimerovy nemoci. Alzheimerova nemoc je založena na degeneraci mozkové tkáně, ve které se ukládají amyloidové plaky, které buňky zabíjí, dochází ke ztrátě paměti, mentálních funkcí a poté i smrti. Ale v mozku se nacházejí i neurální progenitorové buňky, které se mohou dělit a vyzrávat do zralých neuronů. A právě na této úrovni byla testována Reishi, zda dokáže podpořit novotvorbu nervových buněk.

Byl vytvořen myší model Alzheimerovy nemoci a takto nemocným myším byl podáván extrakt připravený z Reishi, který obsahoval polysacharidy. Již z předchozích studií na buněčných kulturách se potvrdilo, že extrakt zvyšuje sebeobnovu neurálních progenitorových buněk a podporuje jejich dělení a vyzrávání do funkčních buněk. Extrakt totiž aktivuje na těchto buňkách receptor pro růstový faktor vytvářený fibroblasty a spouští signální dráhy za zmíněné procesy odpovědné.

V případě myší došlo ke zlepšení mentálních funkcí, zmenšil se kognitivní deficit. Myši lépe řešily zadané úkoly. Zlepšila se schopnost učit se, prostorová paměť, pohybová aktivita atd. Histologickým vyšetřením tkáně se ukázalo, že při podávání extraktu došlo k novotvorbě nervových buněk v oblasti hippokampu a dochází též ke snížení množství amyloidových plaků.

Polysacharidy z Reishi jsou tedy schopné zlepšovat stav myší s Alzheimerovou nemoci, a to díky tomu, že aktivují neurální progenitorové buňky, dochází tak k nové tvorbě neuronů, navíc snižují poškození neuronů vlivem amyloidu.

http://www.cell.com/stem-cell-reports/fulltext/S2213-6711(16)30297-1

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář