Výtažek z Reishi v boji proti malárii

Výtažek z Reishi v boji proti malárii

Malárie je velmi tíživým problémem v oblasti tropů a subtropů, a to nejen pro místní, ale také pro turisty. Jedná se o nákazu způsobenou intraerytrocytárním (v nitru červených krvinek) parazitem Plasmodiem, který má 4 druhy, které jsou přenášeny komárem rodu Anopheles. Nemoc může být i smrtelná, očkování proti ní neexistuje, jsou pouze profylaktické a léčebné možnosti. Malárie se projevuje opakujícími se záchvaty horeček s rozpadem červených krvinek, což vede k chudokrevnosti, vyčerpání organismu, dehydrataci, kómatu a možné smrti.

Vzhledem k rozšíření nemoci a její nebezpečnosti je potřeba dále pracovat na nalezení nových možností léčby.

Vědci zjistili, že použití extraktu z Reishi v přítomnosti infekce Plasmodiem berghei vyvolává změny v sérových a jaterních lipidech, snižuje jejich koncentrace, čímž by mohl sloužit jako prevence množení Plasmodií.

Plasmodia totiž potřebují při svém replikování na syntézu svých vlastních fosfolipidů na stavbu buněčných membrán, aby bylo v těle hostitele velké množství lipidů. Dokáží vychytávat modifikované lipidy a volné mastné kyseliny i fosfolipidy ze séra hostitele a využít jako stavební jednotku při stavbě svého těla. Za účelem zvýšení množství lipidů v krvi hostitele mění Plasmodium jeho jaterní funkce ve prospěch syntézy lipoproteinových částic. Se vzrůstající parezitémií (přítomností parazita v krvi) roste i koncentrace lipidů, LDL, cholesterolu aj.

Při pokusech na myších s podáváním extraktu s Reishi byly zaznamenány zajímavé změny. Hladiny celkového cholesterolu, LDL, HDL i VLDL byla mnohem nižší než u infikovaných ničím neléčených myší, a to jak v jaterní tkáni, tak i séru. Snížení hladiny lipidů u hostitele omezuje množení Plasmodií a snižuje se parazitémie. Tyto antiplasmodiální účinky lze pravděpodobně připsat hlavně v Reishi obsaženým terpenům, sterolům a flavonoidům.

Je patrné, že v Reishi se skrývá velký potenciál. Zda bude možné výtažek z Reishi použít v běžné klinické praxi vyžaduje ještě další zkoumání a testy.

Zdroj:

Olarewaju M. Oluba, Augustine O. Olusola, George O. Eidangbe, Leye J. Babatola, and E. Chukwu Onyeneke, “Modulation of Lipoprotein Cholesterol Levels in Plasmodium berghei Malarial Infection by Crude Aqueous Extract of Ganoderma lucidum,” Cholesterol, vol. 2012, Article ID 536396, 6 pages, 2012. doi:10.1155/2012/536396

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář