Hericium

Hericium erinaceus

Jiné názvy
Žampion lví hříva, žampion vousatý zub, žampion ježek, satyrovy vousy, vousatý ježek, houba třásně, houba vousatý zub, yamabushitake, houtou

Stručný profil
Hericium erinaceus byla v čínské medicíně TCM po staletí vysoce ceněna kvůli svému regulačnímu účinku na lidské tělo a psyché. Tato houba, která roste na poranění starších nebo mrtvých stromů se širokými listy, je zvláště ceněna také v Asii jako pochoutka díky mnoha svým jemným chutím. Pěstování začalo v Shanghai v padesátých letech a houba je nyní pěstována také v naší části světa. Látky, které Hericium obsahuje, byly rozsáhle zkoumány a její nutriční vlastnosti byly vědecky potvrzeny.

Použití testovaná v praxi
Regulace žaludečních a střevních problémů, zejména při gastrointestinálním zánětu
Prevence nádorových poruch, především rakoviny žaludku, střev, jícnu a kůže
Posílení imunitního systému:
Doplňková terapie u nervových onemocnění
Tišení depresivních nálad, neklidu a poruch spánku
Charakteristika z pohledu tradiční čínské medicíny:

teplota – neutrální
chuť – sladká, fádní
tropismus – slezina, žaludek, srdce (dle jiných zdrojů játra, ledviny)
Účinky podle tradiční čínské medicíny:

posiluje žaludek a reguluje jeho Qi
doplňuje slezinu a napomáhá trávení
uklidňuje ducha Shen a posiluje činnost mozku
Tabulka použití medicinálních hub v TCM zde.

Poznámky k předpisu

Úvodní dávka pro teenagery a dospělé:

Do tělesné hmotnosti 65 kg:
900 – 1.200 mg extraktu na houbu na den nebo
1.500 – 2.000 mg houbového prášku na houbu na den

Pro tělesnou hmotnost nad 65 kg:
cca 1.800 mg extraktu na houbu na den nebo
2.000 – 3.000 mg houbového prášku na houbu na den

Přesná dávka závisí nejen na tělesné hmotnosti a věku, ale také na typu a vážnosti nemoci. Dávka by měla být sledována během postupu léčby a může být postupně zvyšována, pokud je to třeba. Doporučuje se individuální energetické testování.

Dávky uvedené výše jsou všeobecné referenční hodnoty a mohou být překročeny, pokud je to nutné.

Prášek nebo extrakt:
Užívání prášku nebo práškových kapslí je všeobecně doporučováno jako zcela preventivní opatření. Extrakty nebo kombinace extraktu a prášku jsou používány pro existující nemoci. Samozřejmě jsou možné i jiné předpisy.

Ověřené a testované možnosti kombinací s jinými medicinálními houbami:
Regulace žaludečních a střevních problémů: Reishi, Shiitake, Coprinus
Prevence nádorových poruch: jakýkoliv typ medicinální houby je možný v závislosti na typu nádoru
Modulace imunitního systému: může být kombinována s jakoukoliv medicinální houbou
Doplňková terapie u nervových onemocnění: Reishi a Cordyceps
Depresivní nálady: Cordyceps
Neklid, poruchy spánku: prášek z Reishi
Vědecká dokumentace

Složky Hericium
Jako aktivní složky Hericium erinaceus byly dosud identifikovány určité beta-glukanové struktury typické pro houby. Mezi farmakologicky zajímavými 1-3 D-beta-glukany je například tzv. HEP3. Byly identifikovány i rostlinné steroly, jako beta-sitosterol a ergosterol. Rostlinné steroly mají schopnost snižovat cholesterol a patří mezi rostlinné sloučeniny s protinádorovým účinkem. Kromě charakteristické složky He­ricium erinacinu Q byly identifikovány také další erinacinové struktury. Je známo, že erinacin H může stimulovat nervový růstový faktor, takže může být úspěšně používán pro neurologické poruchy. Mnohé látky, které Hericium obsahuje, prokázaly také antibakteriální vlastnosti. Navíc tato houba nabízí všech osm aminokyselin, které jsou pro člověka esenciální.

Aktivní principy a oblasti použití

Redukce zánětu u gastritidy

Klinické studie uvádějí významné zlepšení zdraví u pacientů s gastritidou během cílené doplňkové léčby Hericium. Kromě symptomů se zlepšil také výskyt zánětu a složení struktur sliznice. Nálezy německého výzkumu ukazují antimikrobiální účinek na patogen Helicobacter pylori, který je těsně spjat s gastritidou a žaludečními vředy.

Protinádorové a nádor potlačující účinky

Definované ve vodě rozpustné polysacharidy z Hericium projevují mimořádné protinádorové a antimetastatické vlastnosti. Zvyšují aktivitu makrofágů a ostatních imunocytů s ohledem na rakovinné buňky a zdá se, že jsou schopny omezovat formování metastáz. extrakty z Hericium mají také antimutagenní účinek, který vysvětluje jejich důležitost v prevenci rakoviny.

Stimulace imunitního systému

Složky Hericium mohou zvýšit proliferaci T- a B-lymfocytů. To všeobecně posiluje imunitní systém a zvyšuje tělu vlastní obranyschopnost před antigeny.

Regenerativní účinek u nervových onemocnění

Erinaciny jsou schopny podporovat regeneraci nervových buněk a růst nervových vláken. Vědci prokázali, že určité erinaciny mohou napodobovat protein zvaný NGF (nervový růstový faktor), který je potřebný pro vývoj a zachování důležitých nervových buněk. To dělá použití této medicinální houby zvlášť zajímavé pro Alzheimrovu chorobu, Parkinsonovu chorobu a roztroušenou sklerózu.

Psychologická regulace

Studie úspěšně demonstrovaly, že Hericium může mít pozitivní účinek na depresivní nálady, poruchy spánku, nervozitu a onemocnění související se stresem. Je podporována přírodní, zdravá rovnováha psyché.

Obecné znaky kvality
Je důležité, aby výrobek z medicinální houby měl dokonalou kvalitu, aby byl lidský organismus schopen mít prospěch ze zdraví podporujícího potenciálu medicinálních hub. Odpovědní výrobci získali akreditaci, nezávislé laboratoře monitorují pěstování hub a různé fáze přípravy. Laboratorní výsledky by měly být poskytnuty na vyžádání všem zainteresovaným stranám.

Dalším přínosem k nejlepší možné bezpečnosti výrobku je zpracování suroviny na prášek nebo extrakt v souladu se striktními normami kvality vydanými v Německu, jejichž dodržování je dokumentováno pečetí.

Prášek z medicinální houby, který je vyráběn metodou známou jako metoda zlámaných skořápek, je považován za mimořádně vysoce kvalitní díky dobré biologické dostupnosti. Tato metoda dosahuje mimořádně jemného zrna o velikosti 0,125 mm, což optimalizuje příjem látek obsažených v houbě.

Mezi nejdůležitější složky medicinálních hub patří polysacharidy z čistých hub. Vysoce kvalitní extrakty z medicinálních hub jsou standardizovány podle polysacharidů; optimální hodnota polysacharidů je cca 20% - 30%, protože ta také odpovídá přírodnímu složení hub.

Přidejte komentář