Poradna

Jsem schopna si vybrat produkt sama nebo je nutné poradit se s lékařem?

U závažných zdravotních problémů je vhodné poradit se s odborníkem, který účinkům medicinálních hub rozumí. U méně závažných problémů či u preventivního podávání si můžete vybrat produkt sama podle popisu.

Mohu kombinovat různé medicinální houby?

Ano, a je to velmi vhodné. Zvyšuje se tak výrazně jejich účinnost zvláště v posilování imunitního systému. Je třeba však vybírat podle příznaků Vašeho problému. V naší ordinaci často kombinujeme Cordyceps CS-4 (2caps ráno) a Reishi (2caps večer).

Mohu brát medicinální houby i preventivně?

Ano, je to velmi vhodné. Je dobré provádět preventivní „houbové kůry“ každý rok po dobu asi tří měsíců.

Proč uvádíte procento polysacharidů?

Komplexy polysacharidů patří k hlavním účinným látkám, kvůli kterým lidé medicinální houby užívají. Proto je procento polysacharidů důležité a každý seriózní výrobce by ho měl uvádět u každého produktu.

Jaký je rozdíl mezi houbovým práškem a extraktem?

Houbový prášek se vyrábí velmi důkladným rozemíláním suché houby, tzv. mikronizací. Její účinek závisí na rozmanitosti bioaktivních látek, které se nacházejí v buňkách a buněčných stěnách plodnice. Další terapeuticky důležité látky, jako jsou polysacharidy, tvoří hodnotu od 1 do 3 % podle druhu medicinální houby. Aby se dosáhlo vyšší koncentrace, provádí se extrakce alkoholem nebo horkou vodou. Tak může být určen podíl sacharidů pro standardní koncentraci, která je zárukou stálé kvality extraktů. U houbového prášku se však podíl bioaktivních látek různí. Prášek a extrakty jsou velmi rozdílné, proto mají také velmi odlišný potenciál.

Kdy je lepší užívat houbový prášek a kdy se lépe hodí extrakt?

Díky nízké koncentraci polysacharidů se houbový prášek používá většinou preventivně. Naopak extrakty se díky vysoké koncentraci látek s významnou nutriční hodnotou používají zejména při podpůrných či doplňkových terapiích. Aby dosáhli maximálního efektu upřednostňují mnozí terapeuti kombinaci houbového prášku s houbovými extrakty.

Co se děje při procesu extrakce?

Extrakce je standardní proces založený na tradiční čínské medicíně (TČM). Umožňuje uvolnění cenných polysacharidů, které jsou navázány na buněčnou stěnu houby a které se tak stanou přístupné lidskému metabolismu. Proces začne několikastupňovou extrakcí horkou vodou, následovanou extrakcí alkoholem, při níž jsou rozbity nepropustné stěny buněk. Tato procedura se několikrát opakuje a tím dochází ke koncentraci polysacharidů. Pro snadnější představu procesu extrakce Vám na vyžádání rádi pošleme graf.

Jsou procesem extrakce znehodnoceny ostatní složky houby/houbové složky?

Podle stále probíhajících výzkumů se během extrakce ztrácí velmi malé množství aminokyselin a vitamínů. Jelikož u extraktů jde hlavně o koncentraci polysacharidů, je tato ztráta nevýznamná. I toto ukazuje, proč jsou využívány obě farmaceutické formy - houbový extrakt i houbový prášek - a proč je dobré je kombinovat.

Jakým způsobem se sušené houby melou a proč je správný proces mletí tak důležitý?

Houby i sušené extrakty se melou metodou velmi jemného mletí (shellbroken). Výsledkem je výběrový prášek, v němž je každá jednotlivá buňka oddělená a je narušená stěna houbové buňky. Čím je prášek jemnější, tím je kvalita vyšší. Tento speciální, velmi složitý proces zaručuje, že lidský metabolismus je schopný složky dané houby přijmout. Prášek mletý na hrubo či prášek s velkým obsahem malých kousků působí maximálně jen jako vláknina. Složky v takové konzistenci umožňují v krátkém procesu trávení jen velmi slabé otevření buněčných stěn. Na druhou stranu, na hrubo drcená houba Reishi je skvělá pro přípravu čaje.

Co jsou to polysacharidy a proč jsou pro nás tak důležité?

Mezi nejzajímavější a také velmi zevrubně zkoumané složky medicinálních hub patří polysacharidy; představují stavební a zásobní látky hub a díky svým účinkům mají slibný potenciál. Polysacharidy (mezi něž patří i betaglukan) mají zcela zásadní význam pro vyrovnávací účinek, který medicinálních houby mají. V tomto smyslu jsou „modifikátory biologické odezvy". Vysoce kvalitní extrakty medicinálních hub jsou standardizovány na obsah polysacharidů. Aby nedošlo k ovlivnění přírodního složení houby, musí se extrakty vyrábět s koncentrací polysacharidů mezi 20 až 30 %.

Zlepšuje vyšší dávka polysacharidů konzistentnost produktu?

Aby se zachovalo přírodní složení houby mají naše produkty standardní obsah polysacharidů mezi 20 a 30 %. Naše metoda extrakce TČM neničí žádné vitamíny či jiné složky hub. Působí-li se na kterýkoliv výtažek opakovaně etanolem či jinými extrakcemi s cílem dosažení vyšší hodnoty obsahu polysacharidů, houba ztrácí své přírodní složky! A jelikož jsou i tyto složky důležité pro správný účinek hub a vzhledem k tomu, že skutečné účinky izolovaných polysacharidů ještě nejsou důkladně prozkoumány, nedoporučuje se užívat polysacharidové produkty (tedy houbové extrakty s obsahem polysacharidů 40, 50 a více procent) bez doporučení lékaře.

Proč jsou na trhu nekvalitní produkty s velmi vysokým obsahem polysacharidů?

Bohužel jsou houbové extrakty často nastavovány škrobem. V testech je škrob měřen jako polysacharid a také považován za jeden z polysacharidů. Proto ho lze velmi lehce zaměnit za velmi ceněný houbový prášek s 50% obsahem polysacharidů. Další velmi oblíbenou metodou mezi pěstiteli nekvalitních hub je pěstování hub na směsi dřeva a slámy a rozdrcení celé houbové kultury (včetně slámy a dřeva) hned poté, jakmile plodnice doroste do své maximální velikosti. U našich produktů se s těmito praktikami nesetkáte. Nízká cena se v tomto případě většinou opravdu nevyplatí, jde o vaše zdraví!!!

Co to jsou betaglukany?

Betaglukany jsou polysacharidy se speciálně větvenou strukturou, které jsou v centru zájmu veškerých studií o medicinálních houbách. S největší pravděpodobností jsou to nejvíce prozkoumané polysacharidy obsažené v medicinálních houbách.

Za jak dlouho mohu očekávat účinek medicinálních hub?

To je velmi individuální. Někteří pacienti nám hlásí zlepšení po pár dnech užívání. V průměru se u chronických onemocnění objevují výrazná zlepšení po dvou až třech měsících. Obecná poučka čínské medicíny říká: „Kolik roků nemoc trvá, tolik měsíců se léčí“. Je důležité snažit se upravit i svůj způsob stravování a celkový životní styl (pokud je třeba).

Mají medicinální houby nějaké vedlejší účinky?

V naší praxi ani ze zkušenosti kolegů jsme zatím nezaznamenali žádné významnější vedlejší účinky. Jsou stále prováděny různé klinické studie, ani zde však žádné zásadní vedlejší negativní účinky medicinálních hub nebyly zaznamenány.

Jak dlouho mohu užívat vaše medicinální houby?

To je velmi individuální. Vždy po třech měsících užívání doporučujeme alespoň 14ti denní pauzu. Obvykle se také užívají jen 5 dní v týdnu a 2 dny se dává pauza... Na lačno.

Jakým způsobem se houby extrahují?

Houbové extrakty se extrahují velmi šetrným způsobem horkou vodou.

Mohu užívat léky v průběhu chemoterapie?

Na rozdíl od běžných produktů tradiční čínské medicíny (které obvykle zlepší vedlejší příznaky chemoterapie, ale zároveň oslabí její agresivní účinek při ničení rakovinových buněk) jsou medicinální houby velmi vhodné pro užívání i během chemoterapie. Je vhodné začít užívat medicinální houby před započetím s chemoterapií. Bylo již provedeno mnoho klinických testů a studií, které prokázaly synergický efekt chemoterapie a medicinálních hub. Nejen, že se zmírní vedlejší projevy chemoterapie, ale celkový efekt léčby se zesílí. To samé se týká i radioterapie. Užití medicinálních hub při chemoterapii či radioterapii vždy konzultujte s ošetřujícím lékařem!

Je lepší užívat medicinální houby na lačno či spolu s jídlem?

Medicinální houby je vhodné užívat na lačno. Optimální odstup od jídla je 20 min před jídlem či 30 min po jídle. Není zde obava z interakcí s potravinami, ale jde o maximální využití účinných látek. Kapsle je vhodné dostatečně zapít obyčejnou vodou či slabým čajem. Nezapomínejte dodržovat přiměřený pitný režim. Jak zjistím dávkování u svého problému? Dodržujte doporučené denní dávky. Pokud budete užívat medicinální houby na nějaký konkrétní zdravotní problém, je nejlepší poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny.

Mohu se medicinálními houbami předávkovat?

Není to pravděpodobné. Přesto dodržujte doporučené dávkování. Zvyšovat samovolně dávkování není efektivní, tělo více účinné látky nevstřebá a je pak vyloučena z těla ven.

Jsou medicinální houby vhodné pro děti?

Ano, ale je třeba podávat dávky přiměřeně k věku. Např. děti ve věku od sedmi do desíti let by měly užívat polovinu doporučené denní dávky.

Může extrakce poškodit účinné látky?

Právě naopak. Účinné látky jako jsou polysacharidy a jiné bioaktivní látky jsou v houbě obsaženy v buněčných stěnách, které jsou chráněny chitinem. Člověk nemá enzymy, které by dokázali chitin při trávení rozložit. Je třeba provést šetrnou extrakci horkou vodou, aby došlo k vyextrahování všech bioaktivních látek. Obvykle se u houbových produktů dělají testy na množství polysacharidů obsažených v extraktu – toto množství je uváděno u každého z výrobků.

Existují nějaké interakce mezi medicinálními houbami a léky/jinými doplňky stravy?

Nejsou nám známé žádné negativní interakce mezi medicinálními houbami a léky či jinými doplňky stravy. Obecně je však vhodné dodržovat princip „na lačno“ i ve vztahu k lékům / jiným doplňkům stravy.

Mohu jíst medicinální houby spolu s dalšími doplňky stravy?

Ano, je však vhodné dodržovat princip „na lačno“ i ve vztahu k lékům či jiným doplňkům stravy.

Pokud mi začnou medicinální houby zabírat na hypertenzi, mohu si sám vysadit léky, které mi předepsal lékař?

Ne. Léky Vám může vysadit pouze lékař, který Vám je předepsal.

Mohou obsahovat želatinové kapsle BSE?

V žádném případě. Veškeré kapsle procházejí přísnou kontrolou a ke všem šaržím máme příslušné certifikáty.

Mohou obsahovat Mycomedica medicinální houby těžké kovy či radioaktivitu?

Ne. Díky přísným podmínkám při pěstování nemohou Mycomedica obsahovat těžké kovy ani jiné nevhodné látky. Někteří výrobci vystavují houby radiaci, aby zničili mikroorganismy. MycoMedica medicinální houby nejsou vystavování radioaktivnímu záření v žádné fázi výroby. Na každou šarži jsou dělány testy v nezávislé německé laboratoři – viz Kvalita a bezpečnost.

Mohu užívat medicinální houby s konvenční léčbou?

Ano, nebyly zaznamenány žádné negativní interakce s léky. Přesto je vhodné se předem poradit s Vaším ošetřujícím lékařem či odborníkem na medicinální houby.

Moje dítě nedokáže spolknout celou kapsli, co s tím?

Můžete vysypat extrakt z kapsle a podávat bez kapsle. Extrakt lze i rozpustit v tekutině či smíchat s jídlem – čaj, džus, přesnídávka...

Jak funguje buněčná kultura houby Cordyceps sinensis?

Originální houba Cordyceps sinsensis je vzácná a velmi drahá (v roce 2011 se její tržní hodnota odhadovala na 28.000 € za 1 kg.) Plodnice Cordyceps sinsensis není možno pěstovat. Nicméně po mnoha letech výzkumu se pomocí speciální fermentační metody podařilo izolovat a namnožit mycelium planě rostoucí houby Cordyceps sinsensis. Při buněčné kultivaci se v laboratorních podmínkách mycelium spolu se speciální nutriční tekutinou po dobu několika týdnů zahřívá ve vakuové filtrové nádobě. Mycelium způsobí plné vykvašení nutriční tekutiny. Do skončení procedury zbude pouze čistý Cordyceps CS4. Co je to mycelium? Podle definice je mycelium veškeré podhoubí, tzv. hyfa, tvořené kapilárními buňkami houby. Mycelium představuje vlastní houbu. Plodnice slouží pouze k rozmnožování. Sítě mycelia se většinou vyvíjejí pod zemí nebo na tlejícím dřevu a mohou dosahovat gigantických rozměrů.

Je mycelium houby méně účinné než její plodnice?

Plodnice a podhoubí obsahují stejné složky. Studie prokázaly, že mycelium a plodnice mají stejný účinek. Je však důležité, aby se podhoubí nepěstovalo na dřevních štěpkách či slámě, protože mycelium houby není schopno nic přeměnit. Z tohoto důvodu mohou mít extrakty či houbový prášek vysoký obsah dřeva či slámy. Záruku absolutně čistého houbového mycelia skýtá pouze výroba mycelia fermentací, tak jak je výše popsáno u houby Cordyceps sinensis.

Mají medicinální houby nějaké vedlejší účinky?

Mykoterapie nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Někteří lidé zaznamenají mírnou změnu v zažívání, což způsobují vláknina a nestravitelné houbové proteiny. Nižšími dávkami se tělo dokáže pomalu přizpůsobit a na houby si zvyknout. U některých lidí trpících potravinovou alergií se někdy může projevit po požití houbových produktů alergická reakce. Do konzumaci houby Shiitake měly osoby s příslušnou dispozicí alergickou reakci ve formě svědivé kožní vyrážky. V tomto opravdu vzácném případě doporučujeme houbu Shiitake nekonzumovat a nahradit ji jinou houbou.

Kdy a jak bych měl(a) užívat houbové produkty?

Nejvhodnější je brát houbové produkty asi 20 min před jídlem a zapít je dostatečným množstvím vody. Denní dávku je možné rozdělit do dvou či tří menších dávek. Terapie trvá od tří do šesti měsíců, délka přirozeně závisí na tom, jak dlouho trvaly vaše potíže a je-li terapie podporována nějakými dalšími kroky, např. změnou jídelníčku. Důležité je užívání houbových produktů po prvních známkách zlepšení nepřerušit, ale pokračovat v terapii nejméně ještě alespoň několik týdnů, aby se zdravotní stav stabilizoval.

Za jak dlouho se objeví první známky zlepšení?

Často dochází k tomu, že po několika dnech užívání houbových produktů dojde nejprve ke hmatatelnému zhoršení symptomů. V případě chronických chorob může trvat čtyři až šest týdnů, než se dostaví výrazně patrné a trvající účinky.

Jaká je trvanlivost našich výrobků po jejich otevření?

Při správném skladování vydrží naše produkty z medicinálních hub tři roky. Správné skladování znamená, že obal musí být po vyjmutí kapsle či tablety pevně uzavřen a produkt musí být skladován na suchém a chladném místě chráněném před přímým slunečním svitem.

Sestaveno s laskavou podporou společností MycoMedica.cz a HoubyHawlik.cz.